Buty militarne - obuwie policyjne

Dodano:2018-03-17
Kategorie:Blog mundury

  1. Buty - http://umundurowanie.pl/buty-militarne,89,0.html

 

Obuwie militarne, jest jednym z najważniejszych elementów w ubiorze funkcjonariuszy służb mundurowych. Zarówno policja, ochrona, jak i straż pożarna, potrzebują specjalnych butów taktycznych, pozwalających na poprawę bezpieczeństwa.

 

Sytuacje i zagrożenia, z którymi spotykają się na co dzień, mogą okazać się niezwykle niebezpieczne, więc warto chronić swoje stopy w każdy możliwy sposób.

Najczęściej wykorzystywane materiały. 

Producenci muszą zadbać o trzy najważniejsze elementy.

  • bezpieczeństwo,
  • wygodę,
  • komfort użytkowania.

 

Jeśli chodzi o pierwszy element, należy zwracać uwagę na wysokość butów taktycznych. W przypadku funkcjonariuszy, którzy często spotykają się z zagrożeniami, powinny być one wysokie i warto, by były wyposażone w specjalne utwardzające ochraniacze na palce, ścięgna i piętę. Podeszwa musi być odporna na smary, oleje i rozpuszczalniki, w końcu funkcjonariusz musi skupić się na swoim zadaniu, nie przejmując się możliwością poślizgu. Gruba podeszwa obuwia militarnego, nie pozwoli również na przebicie jej gwoździem, lub innym ostrym przedmiotem, który będzie zagrażał bezpieczeństwu stóp.

 

Wygoda i komfort, są bardzo mocno zależne od wykorzystanych materiałów. Najczęściej do produkcji zewnętrznej warstwy, jest wybierana skóra bydlęca (która posiada doskonałe właściwości wodoodporne, wentylacyjne i jest odporna na ścieranie). Każdy producent wybiera inny materiał do wnętrza butów, lecz muszą mieć one wspólną cechę… Wyściółka musi być antybakteryjna. Wielogodzinna służba w jednej parze, przez kilka dni w tygodniu? Ciężko jest zachować odpowiednią higienę.

Rodzaje butów taktycznych.

Wyróżniamy dwa rodzaje obuwia militarnego, które powinno stanowić element munduru funkcjonariuszy.

 

Modele wysokie, charakteryzują się ochroną stopy i kostek. Doskonale stabilizują i usztywniają ścięgna, które są o wiele mniej narażone na kontuzje w czasie pościgu za podejrzanym, skokiem z dużej wysokości, lub nawet w czasie obezwładnienia przeciwnika.

 

Modele niskie, to doskonały wybór dla osób, które spodziewają się patroli pieszych w okresie letnim. Nogi w ten sposób są o wiele bardziej wypoczęte, a stopy mogą liczyć na taką samą ochronę, jak to ma miejsce w przypadku wysokich produktów.

Cena i jakość.

Cena nie zawsze dyktuję jakość, lecz w tym wypadku producenci nie mogą iść na łatwiznę. Na rynku obuwia militarnego wysokiej jakości, wyróżniamy takie firmy jak Wojas, Zephir i Protektor.

 

Im model posiada większą ilość systemów bezpieczeństwa i poprawy wygody, tym jego cena również będzie stosunkowo rosła. Przykładem mogą być produkty firmy Protektor, które udostępniają technologię tkaniny z membraną paro przepuszczalną TE-POR, dzięki czemu pot przestaje być problemem. Wyściółka jest również wyciągana, więc o wiele łatwiej i szybciej można zadbać o higienę obuwia, w którym większość osób spędza codziennie po kilka lub kilkanaście godzin.

 

Skórzane półbuty od firmy Wojas, z pewnością lepiej sprawdzą się w czasie letnich, pieszych patroli, gdyż są o wiele lżejsze. Wykonanie ze skóry bydlęcej, gwarantuje funkcjonariuszom jednak wytrzymałość.