Jak wygląda umundurowanie policji? Koszule Policyjne

Dodano:2022-11-30
Kategorie:Blog mundury

Instytucja Policji niewątpliwie kojarzy się z respektowaniem praw, wprowadzaniem porządku. Gdy spoglądamy na mundury policyjne wielu z nas odczuwa głęboki szacunek, należący się im za ich ciężką pracę.

Jak wygląda umundurowanie polskich policjantów?

Umundurowanie policji, do jego noszenia zobligowany jest każdy pełniący czynną służbę funkcjonariusz. Koszule policyjne stanowią charakterystyczny znak tego, że osoba należy do jednostki policyjnej. Za sprawą rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych koszule dla policji można skategoryzować do czterech grup stanowiących mundur galowy, ubiór wyjściowy oraz ręcznie szyte koszule dla policjantów do pełnienia służby zarówno latem jak i zimą.

Czym różni się mundur letni od zimowego?

Charakteryzuje je kilka drobnych różnic, letnie koszule szyte na miarę są znacznie bardziej przewiewne od ich zimowych odpowiedników, po to aby zapewnić policjantom komfort pełnienia służby, za ich przewiewnością przemawia również konieczność noszenia grubych, długich spodni oraz traperów czy tak zwanych półbutów. Gdy nadchodzi zima, a temperatura na zewnątrz znacznie się obniża, patrole pracujące w prewencji otrzymują koszule z długim rękawem. Dodatkowo w skład wyposażenia zimowego wchodzą również ciepłe zimowe spodnie, zimowe ocieplane kurtki, czapki z logiem policji, skórzane rękawice oraz policyjny polar.

Czym charakteryzują się pozostałe rodzaje umundurowania?

Mundur galowy jest przede wszystkim używany do godnego reprezentowania instytucji na uroczystościach państwowych oraz wewnętrznych wydarzeniach w Policji. Umundurowanie galowe jest najbardziej rozpoznawalne ze wszystkich, ponieważ policjanci są zobowiązani do jednakowego ubioru. W skład munduru galowego wchodzi koszula z długim rękawem, oraz spodnie, specjalną czapkę gabardynową garnizonową, jak również aby nadać umundurowaniu oficjalnego wydźwięku do koszul zostają dodane rękawiczki oraz krawat. Jeżeli chodzi o mundury ćwiczebne, ich zadaniem jest w jak największym stopniu zapewnić swobodę ruchu.